ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

درجه بندی اقامت ها

انتخاب محل و نوع اقامت یکی از مقوله های بسیار مهم در سفرهاست و همیشه قبل از سفر با سوال های متعددی درخصوص محل اقامت مواجه می‏شویم.

 در این مقاله میخواهیم در خصوص این موضوع، اطلاعات بسیاری دریافت کنیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم.

سوالهایی که معمولا در این خصوص برایمان پیش می آید به شرح زیر است :

 1. کجا اقامت کنیم، هتل، هاستل یا متل؟
 2. هتل محل اقامت در چه درجه کیفی و چند ستاره باشد؟
 3. هزینه اقامت در چه محدوده قیمتی باشد؟

در این مقاله قصد داریم درجه بندی هتل ها را با یکدیگر مقایسه کنیم و تفاوت های بین انواع اقامت ها را مورد بررسی قرار دهیم. پیش از این، این را در نظر داشته باشید که رده بندی تمام هتل ها بر اساس خدمات ارائه دهنده به مسافران دسته بندی ‏می‏شود.

سیستم های مختلفی برای درجه بندی هتل ها وجود دارد. سیستم های ستاره گزاری از یک تا پنج که برای بیشتر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی رایج است یا سیستم درجه بندی بر اساس حروف الفبا ( A، B، C، D ) که بیشتر در کشور یونان رایج است.

واقعیت این است در برخی کشورها، درجه بندی بعضی از هتل ها بر اساس استاندارد های معتبر نبوده و ستاره ها که نشان دهنده‏ی کیفیت خدمات می باشد بسیار نادرست است و این موضوع را در نظر داشته باشید که هیچ کدام از دو هتل پنج ستاره حتی در یک شهر هم مشابه هم نبوده و این عدم شباهت می تواند در تعداد اتاق ها، سالن ها، رستوران ها و … باشد. همچنین محل قرارگیری این هتل ها در قسمت های مختلف شهر ( بافت تاریخی ، حاشیه ، ارتفاعات و …) نیز جزو یکی از این تفاوت ها است.

استانداردهای رعایت شده در هتل های کشورمان بر اساس استاندارد های کشورهای اروپایی می‏باشد که بر پایه قوانین ایران بومی شده است و با وجود محدودیت های شرعی و قوانین کشوری، حداقل استاندارد ها در آن رعایت شده است.

ستاره و درجه هتل ها بر اساس کیفیت خدمات، تجهیزات مناسب، آموزش پرسنلی، رعایت موازین بهداشتی، فضاها و امکانات ساختمانی و تاسیساتی و همچنین غذا تعیین می‏شود و بدیهی است هر نقصانی در بخش های یاد شده در هتل می‏تواند در تقلیل درجه هتل موثر باشد.

سیستم درجه بندی از یک ستاره تا پنج ستاره

هتل های یک ستاره: فقط یک سرپناه

به عبارت کلی هتل های یک ستاره فقط یک سر پناه برای اقامت شب شما است. این هتل ها دارای اتاق هایی با سایز متوسط است که فقط دارای یک تخت خواب و سرویس بهداشتی می‏باشد. در این هتل ها انتظار امکانات خاصی نداشته باشید، رستوران در هتل موجود نیست و برای صرف غذا باید در اطراف هتل دنبال رستوران بگردید.

 

هتل های دو ستاره: یک ذره امکانات بهتر از یک سرپناه

هتل های دو ستاره شبیه به هتل های یک ستاره است با کمی امکانات بیشتر. در این هتل ها امکانات ساده و اساسی مورد نیاز مهیا شده است. به غیر از تخت خواب و سرویس بهداشتی این هتل های دارای تلوزیون و تلفن هستند به علاوه این هتل ها به صورت معمول رستوران یا محل غذا خوری ندارند و سرویس های روزانه خانه داری و همچنین خدمات پذیرش هتل 24 ساعت انجام می‏شود.

*متل

متلها هتلهای یک و یا دوستاره هستند که در بین مسیر و مسیرهای عبوری و راهها احداث شده و خدمات اساسی مانند تخت خواب، تلفن، تلویزیون و پذیرش 24 ساعته را داراست.

هتل های سه ستاره: ساده با امکانات مناسب

هتل های سه ستاره به طور کلی شیک تر و راحت تر از هتل های یک ستاره و دو ستاره هستند خدمات رفاهی بیشتر و گسترده تری نسبت به هتل های یک و دو ستاره در انتظار شما هستند.

 این خدمات شامل: یک باشگاه تناسب اندام، استخر، رستوران، سرویس اتاق، اتاق کنفرانس و خشکشویی می‏باشد. مبلمان و امکانات خواب با کیفیت بهتری نسبت به هتل دو ستاره است. هتل های سه ستاره عموما در کنار یک بزرگراه اصلی و جاذبه های محلی واقع شده است.

 

 

هتل چهار ستاره: راحت و مجلل

هتل های چهار ستاره، جزء برترین هتل ها به حساب می‏آیند این هتل ها دارای ساختمان های مجلل، کارکنان مجرب و آموزش دیده، اتاق های جادار و مبلمان با طراحی اختصاصی و محصولات خواب مجلل می‏باشند.

هتل های چهار ستاره دارای خدمات و امکانات ویژه ی است که از میان آن ها میتوان به خدمات دربان، رستوران های مجلل، استخر های متعدد و وان های آب داغ، مراکز بدنسازی مجهز، سرویس های اتاق، پارکینگ، آب درمانی‏های مجلل روزانه و خدمات فرودگاهی اشاره کرد.

هتل پنج ستاره: در یک جمله لوکس و پر زرق و برق

در این جا صحبت درباره فقط یک اقامت راحت و با امکانات نیست هتل های پنج ستاره جزء لوکس ترین هتل های جهان به حساب می‏آیند. این هتل های دارای خدماتی لوکس لابی های عجیب و بزرگ و راحتی بی نظیر هستند. کارکنان هتل های پنج ستاره کاملا آموزش دیده، بسیار مرتب با لباس های شیک، مودب و دارای روابط عمومی بسیار بالا، متعهد به کار و موظف هستند که نیازهای مسافر را برطرف کنند.

ویزگی های منحصر به فرد هتل های پنج ستاره

 • دارای 100 اتاق یا بیشتر
 • حال ورودی و اتاق مهمان با معماری و دکوراسیون منحصر به فرد
 • فضای عمومی لوکس با آثار هنری خاص
 • دفتر پذیرش 24 ساعته بسیار منظم
 • نگهبان در و سرویس دهی 24 ساعته
 • سرویس هایی برای جابه‏جایی مسافر
 • فروشگاه های متعدد
 • یخچالی با انواع نوشیدنی

تقسیم بندی دیگری تحت عنوان هتل های All و Uall وجود دارد که توضیحاتی از آنها در اینجا برایتان ارائه میدهیم.

هتل های All و Uall: سفر فقط برای هتل

این هتل‏ها جزئی از هتل‏های پنج و یا چهار ستاره به شمار می‏آیند. در این هتل  شما برای صرف غذا نیاز به همراه داشتن پول ندارید چون تمام هزینه ها شامل غذا و … را در هنگام رزرو هتل پرداخت کرده اید.

این نوع هتل ها معمولا در سواحل و یا طبیعتهای زیبا قرار گرفته اند. که دارای پارک های آبی و جاذبه های تفریحی فراوانی می باشد.  با وجود این امکانات معمولا شما دوست ندارید از محیط هتل خارج شوید.

 در هتل های ALL تمام وعده های غذایی و نوشیدنی ها رایگان سرو می‏شود ولی دارای محدویت های نیز هست این هتل ها وعده های غذایی را در زمان خاص از پیش گفته شده سرو می‏کنند شما مجاز به استفاده از نوشیدنی ها هستید ولی نمی‏توانید از نوشیدنی های گران استفاده کنید و برای سرو غذا بعد از ساعت 24 مشمول هزینه اضافی می‏شوید.

در هتل های Uall این محدودیت ها دیگر وجود ندارد خدمات رسانی 24 ساعته انجام می‏شود محدودیتی برای سرو غذا وجود ندارد و شما میتواند از تمام رستوران ها استفاده کنید.

انواع دیگر اقامت:

اکولوژ: اقامتی در دل طبیعت

 به اقامتگاه هایی گفته میشود که که ساخت آن از همه جهت با طبیعت سازگاری داشته باشد. از ویژگی های خاص اکولوژها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • از انرژی های تجدید پذیر استفاده ‏می‏شود.
 • بازیافت زباله توسط اقامتگاه انجام می شود.
 • از شوینده های شیمیایی استفاده نمی‏شود.
 • تمامی لوازم مصرفی ارگانیک است و تا حد امکان از وسایل پلاستیکی استفاده نمی‏شود.
 • تصفیه فاضلاب توسط اقامتگاه انجام ‏می‏شود.
 • اقامتگاه تمام منابع غذایی خود را، خود مهیا ‏می‏کند.

اکولوژها معمولا همراه اقامت خود، سافاری یا گشت کوتاه در طبیعت حفاظت شده اطرف را به مسافر ارائه می‏دهند.

 

 

 

هتل ( B&B) تخت خواب و صبحانه: یک شب اقامت ارزان

این نوع هتل ها برای مسافرانی مناسب است که قصد یک شب اقامت در محل و ترک آن در روز آینده را دارند. این هتل ها برای شما یک شب اقامت ارزان و صبحانه برای روز آینده برای شما مهیا می‏کنند.

 

هاستل: اقامت در محیط اجتماعی

این نوع اقامت برای مسافرینی مناسب است که اغلب قصد اقامت طولانی مدت دارند. این اقامت دارای محیط عمومی، تخت خواب هایی دو طبقه یا یک طبقه، صندق های امانت، آشپزخانه برای استفاده عمومی و سرویس بهداشتی عمومی می‏باشد. هر اتاق در هاستل می‏تواند از 1 تخت تا 40 تخت یا بیشتر داشته باشد این نوع اقامت برای افرادی مناسب است که می‏خواهند هزینه اقامت را کاهش بدهند و از نجربه های دیگر افراد استفاده کنند. معاشرت و بازی با دیگر مسافرها جزء جدا نشدنی این نوع اقامتگاههاست.

کلام آخر

شکی نیست که سیستم رتبه بندی ستاره هتل می تواند مبهم، گیج کننده و دلخواه باشد. با این وجود با کمی تحقیق می توان هتل مناسبی را با توجه به نیازهای بی نظیر و بودجه خود مشخص کرد.

این مطلب را در نظر داشته باشید که بیشتر سایت های ارائه دهنده هتل و مراکز اقامتی علاوه بر نشان دادن این درجه بندی، رتبه بندی میهمان ها را نیز دارا می باشد اگر چه بعضی از این نظر ها بر اساس نظر های شخصی است ولی در بیشتر مواقع کاملا صریح و مناسب است از نظر ها و پیشنهادات دیگر مسافران که تجربه رفتن به هتل مد نظر شمارا دارند استفاده کنید و تصمیم مناسب بگیرد.

تعدادی از سایتهایی که میتوانید اقامت خود را در آن پیدا کنید.

https://www.booking.com/

https://www.agoda.com/

https:// hotels.com/

ارسال پاسخ