ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

دریاچه دالامپر

قله دالامپر بر فراز دریاچه ای زیبا و به همین نام در استان آذربایجان غربی واقع شده است  این منطقه در بین طبیعت دوستان به بهشت شمال غرب ایران معروف است که گردشگران زیادی را به خصوص در فصول گرم به خود جلب می‏کند. کوه دالامپر با ارتفاعی حدودی 3500 متر در فاصله 75 کیلومتری جنوب غربی ارومیه و در فاصله 64 کیلومتری شمال غربی اشنویه قرار دارد. این منطقه طبق عهد نامه مرزی سال 1310، نقطه مرزی مشترک بین 3 کشور ایران، عراق و ترکیه به شمار می‏رود و با صعود بر فراز کوه دالامپر شما می‏توانید نقاط مرزی دو کشور عراق و ترکیه را مشاهده کنید.

این کوه یکی از بکر ترین مناطق ایران به شمار می آید که شامل جاذبه ها و زیباهای فراوانی نظیر دامنه های سرسبز، دریاچه ها، رود ها و آبشار های پر آب، یخچال های بزرگ چند هزار ساله دالان ها و حفره های برفی عمیق که به دلیل جریان آب در زیر یخچال های ایجاد شده است، می باشد.

دریاچه های طبیعی کوچک و بزرگ زیادی در منطقه دالامپر وجود دارد که از مهمترین آن ها میتوان دریاچه دالامپر، بنچول، دیمهک و … را نام برد که بزرگترینشان دریاچه دالامپر است. آب دریاچه زیبای دالامپر که در زبان محلی مامه شیخ نیز نامیده می شود از یخچال های کنار دریاچه سرچشمه می‏گیرد این دریاچه به قطر حدودی  430 متر در کنار کوه دالامپر در ارتفاع 2700 متر قرار دارد.

منطقه دالامپر دارای 620 گونه گیاهی است که مشابه با پوشش گیاهی زاگرس است. از معروف ترین گونه های پوشش های گیاهی این منطقه میتوان به گون، آلبالوی وحشی و بادام کوهی اشاره کرد و همچنین گونه های جانوری متعدد کوهستانی نظیر خرس قهوه ای، گرگ، روباه، بزکوهی و عقاب این منطقه را زیستگاه خود انتخاب کرده اند.

رود پر آبی در دامنه این کوه جاری است که سرچشمه آن آب های ذوب شده یخچال های طبیعی قله دالامپر است در مسیر این رود آبشار بسیار زیبای سوله دوکل وجود دارد که در زبان مردم کردی  منطقه به معنای آبشار مه آلود می باشد.

منطقه دالامپر در تمامی فصول، زیبایی خاص خود را دارد ولی بهترین زمان برای سفر به این منطقه اواخر فصل بهار تا اواسط تابستان می‏باشد. منطقه و کوه دالامپر جزء معدود مناطقی در فصل بهار بشمار می آید که شما میتوانید در آن زیبایی برف نشسته در یک محیط سبز را نظاره کنید از این رو این منطقه را میتوان بهشتی در فصل بهار نامید.

مسیر های دسترسی به قله دالامپر

مسیر دسترسی به این دریاچه زیبای هم از شهر ارومیه و هم از شهر اشنویه می باشد. که هر دو مسیر از روستای زیوه میگذرد از روستای زیوه تا روستای سوله دوکل مسیر آسفالت است و اگر قصد سفر با ماشین های شخصی و غیر آفرود دارید حداکثر تا این روستا میتوانید با ماشین شخصی خود سفر کنید. میتوانید بعد بازدید از آبشار زیبای سوله دوکل و استراحت کوتاه با تعویض ماشین خود به سمت دریاچه حرکت کنید برای رفتن به دریاچه دالامپر نیاز به ماشین های آفرود دارید. بدلیل ناهمواری مسیر خاکی بعد از روستای سوله دوکل امکان ادامه مسیر با خودروهای غیر آفرودی وجود ندارد. برای سواری در این مسیر نیاز به توانایی زیاد در راندن ماشین های آفرود دارید در پایان نیز با رسیدن به دریاچه دالامپر دیگر امکان استفاده از ماشین برای ادامه مسیر وجود ندارد و  برای رسیدن به قله دالامپر نیاز به کوه پیمایی به مدت 2 الی 3 ساعت بعد از دریاچه دالامپر را دارید اگر به مسیر و منطقه مسلط نیستید پیشنهاد میشود که حتما از یک راهنمای محلی برای پیمایش ها و سواری با ماشین های آفرود استفاده کنید تا مشکلی در مسیر متحمل نشوید

ارسال پاسخ