ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

میانکاله، بهشت پرندگان مهاجر

تالاب میانکاله واقع در شبه جزیره میانکاله که در جنوب شرقی دریای خزر و12 کیلومتری شمال بهشر از توابع استان مازندران قرار دارد، بخاطر آب و هوای گرمی که دارد سالانه پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر است که برای قشلاق خود به این منطقه سفر می کنند. به همین دلیل میانکاله به بهشت پرندگان مهاجر شهرت دارد.

این شبه جزیره زیبا یکی از 12 ذخیره گاه زیست کره ایران است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. میانکاله ابتدا در سال 1348 جزو منطقه حفاظت شده قرار گرفت و بعد از اینکه عنوان تالاب بین الملی را به خود اختصاص داد در سال 1355 از طرف یونسکو جزو یکی از 50 ذخیره‏گاه زیست محیطی قرار گرفت.

مساحت میانکاله شصت و هشت هزار هکتار و ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 15-28 متر پایین تر می باشد. همچنین این منطقه از دو بخش خشکی و تالاب تشکیل شده است. میانکاله منطقه مسکونی ندارد، همچنین برای بازدیدکنندگان برای دیدن این منطقه باید مجوز رسمی از سازمان محیط زیست دریافت کنند.

تالاب میانکاله که در باختر آشوراده قرار گرفته است مجموعه ای از زمین های باتلاقی، مرداب جنگلی، آبگیر، شنزار ساحلی، جنگل انارستان، بوته های تمشک و زمین های پست شامل می‏شود، که در آن 40 گونه پرنده زندگی می کنند.

اهمیت زیست محیطی میانکاله به دلیل گونه های مختلف پرندگان مهاجر آن است که از بین آن ها می توان به فلامینگو، پلیکان سفید، قوی کوچک، پلیکان خاکستری، غاز پیشانی سفید، قوی فریاد کش، عروس غاز، طاووسک، مرگونس سفید، چوب پا، مگس خوار و سنقر تالابی و …. اشاره کرد.

قرقاول خزری، پیگوی کوچک، دراج و چرخ ریسک دم دراز از پرندگان بومی تالاب میانکاله به شمار می روند.

میانکاله در زمان های قدیم محل استقرار دزدان دریایی و راهزنان بوده است که در زمان قاجار، ظل اسلطان پسر ناصرالدین شاه برای مبارزه با آن ها لشکر کشی می کند و پس سرکوب آن ها این منطقه محل شکار او و سپاهیانش می‏شود و همین باعث از بین رفتن شمار زیادی از حیوانات مانند ببر، گاومیش، پلنگ، مرال و شوکا و … شد.

امروزه اکثر این حیوانات منقرض شدند و تنها پستاندارانی که می توانیم در این منطقه مشاهده کرد خرگوش صحرایی، تشی، گربه وحشی و جنگلی، شغال، خفاش و گراز می باشد.

همچنین زمانی میانکاله به زیستگاه ببر خزری معروف بوده است که متاسفانه نسل آن امروزه منقرض شده است.

از جمله پوشش گیاهی که در میانکاله موجود است با توجه به نوع خاک بیشتر از گیاهان آب زی، شن دوست و شورپسند می باشد. همچنین ازگیل، جگن، علف شور، داغداران، سیاه تلو و … از دیگر گیاهان این منطقه است.

در مورد ماهی هایی که در تالاب میانکاله مشاده می شود، میتوان ماهی سفید، کپور، کلمه، کپور و … را نام برد.

راه دسترسی به این منطقه زیبا از طریق جاده ای است که از نکا به سمت روستای زاغمرز می رود و با عبور از کنار تالاب زاغمرز به میانکاله می رسد.

بهترین فصل دیدن تالاب میانکاله فصل پاییز و بخصوص زمستان است که می توان انواع پرندگان مهاجر را دید و از طبیعت زیبای آن لذت برد.
یادمان مجری تور های طبیعت گردی در فصول پاییز و زمستان تور طبیعت گردی میانکاله را که یکی از جاذبه های گردشگری منحصر بفرد در ایران است، برگزار می‏کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‏توانید با همکاران ما در تماس باشید.

 

ارسال پاسخ