ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد سازمانی بین‌المللی است که کشورهای عضو در آن با تشکیل جلسات سالیانه در خصوص امورات بین المللی و جهانی تصمیم گیری کرده و اقدامات اجرایی را به انجام می رسانند.

این سازمان در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌است. اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می‌شود که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند.

 

یادمان سازمان ملل 2

نحوه ی شکل گیری سازمان ملل متحد

از زمانی که سازمان اتحادیه مردم یا اتحاد ملل نتوانست مانع از شروع یک جنگ جهانی دیگر شود. پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945 یک سازمان بین المللی دیگر با سطح اختیارات بیشتر تحت عنوان “سازمان ملل متحد” ( United Nation ) جایگزین آن شد.

در سال 1942، 26 کشور اعلامیه سازمان ملل را امضا کرده و این سازمان به صورت رسمی در سال 1945 ایجاد شد. سازمان ملل متحد هم اکنون دارای 193 کشور عضو بوده که براساس اهداف و اصول مندرج در منشور، مدیریت و هدایت میشود. ( منشور سازمان ملل در تاریخ 26 ژوئن 1945 در سانفرانسیسکو به امضای اعضای عضو درآمده و در 24 اکتبر سال 1945 لازم الاجرا شده است ) سازمان ملل متحد می تواند نسبت موضوعاتی که بشر در قرن بیست و یکم با آن رو به رو بوده، تصمیم گیری جهانی و بعد از آن اقدامات لازم را انجام میدهد.

از وظایف سازمان ملل میتوان به صلح و امنیت، توسعه پایدار، حقوق بشر، خلع سلاح، مقابله با تروریسم، اقدامات بشر دوستانه، فوریت های پزشکی، برابری جنسی و فوریت تولید مواد غذایی اشاره کرد. و مقر اصلی آن در نیویورک می باشد.

یونسکو

 

سازمان یونسکو یکی از زیرمجموعه های سازمان ملل متحد می‏باشد که جهت ترويج آموزش و فرهنگ صلح و گسترش “همبستگي فکري و اخلاقي بشر” تاسيس شده است. تاسیس سازمان یونسکو در کنفرانس بزرگي در لندن ( بريتانيا ) با حضور 40 کشور تشکيل شد. از اين رو در 16 نوامبر 1945، سازمان جهانی آموزش، علمی و فرهنگی ملل متحد که به اختصار يونسکو خوانده می شود ( United Nation Education Scientificand Culture Organization ) توسط 37 کشور جهان پایه گذاری شد و اولين جلسات رسمی آن از تاريخ 19 نوامبر لغایت 10 دسامبر 1946 با حضور 30 کشور عضو در پاريس برگزار شد. امروزه مقرر اصلي اين سازمان در شهر پاريس فرانسه است و در کشور هاي مختلف شعبی نيز دارد.

 

میراث جهانی یونسکو 1

کنوانسیون میراث جهانی یونسکو

 از میان یکی از مهترین کنوانسیون های برتر این سازمان، می توان به کنوانسیون میراث جهانی اشاره کرد. ايده ايجاد اين جنبش بين المللي به منظور حمايت از ميراث فرهنگي و طبيعي جهان در سال 1972 شکل گرفت و در سال 1976 با تصویب بیست دولت عضو، لازم الاجرا شد. از آن زمان تا سال 2020 کنوانسیون میراث جهانی یونیسکو توسط 193 دولت عضو در سراسر جهان به امضا رسیده است. هدف این کنوانسیون تضمین شناسایی، حفاظت، ارائه و انتقال میراث فرهنگی و طبیعی برجسته جهان به نسل آینده می باشد. به گفته ی کنوانسیون میراث جهانی ” میراث ها ( Heritage )، یادگار ما از گذشتگان هستند، آنچه امروز با آن زندگی می کنیم و آنچه به نسل های آینده منتقل خواهیم کرد. میراث فرهنگی و طبیعی ما، هر دو منابع غیرقابل جایگزین و الهام بخش نسل آینده هستند”.

 یکی از مهمترین ویژگی کنوانسیون میراث جهانی که باعث استثنایی شدن آن می شود، جهانی بودن این برنامه است. از آن جهت که اماکنی که بعنوان میراث جهانی شناخته می شوند، صرف نظر از این که در کدام قلمرو حکومتی و کشوری قرار دارند متعلق به همه مردم جهان هستند.

در این کنوانسیون آمده است که کمیته میراث جهانی ( WHC ) باید روند تعیین سایت ها را به عنوان میراث جهانی از طریق سیستمی ثبت شده ارزشیابی کند که توسط کارشناسان مجموعه انجام خواهد شد. هدف کیمته میراث جهانی، تشویق به حفظ سایت های تعیین شده و مناطق اطراف آن در سطح محلی و همچنین ایجاد و تقویت حس مسئولییت پذیری جمعی از طریق همکاری های بین الملی، مبادله ی کمک و پشتیبانی است. دولت های عضو پس از تعیین یک مدیر مسئولیت پذیر برای سایت ها، متعهد می شود که دستور العمل های اجرایی کنوانسیون میراث جهانی و همچنین سیستم های گزارش دهی دوره ی را انجام دهند. در غیر این صورت منجر به حذف آنها از لیست میراث جهانی يونسکوخواهد شد. که این مورد چندین بار اتفاق افتاده است.

باغ پاسارگارد

ماموریت های میراث جهانی یونیسکو

 • ترغیب کشور های عضو کنوانسیون برای ثبت سایت ها و جاذبه های گردشگری در داخل مرزهای خود به عنوان میراث جهانی یونسکو.
 • کمک به دولت های عضو کنوانسیون و ارائه کمک های فنی و آموزش های حرفه ای جهت حراست میراث جهانی.
 • حمایت از دولت های عضو جهت حفاظت از میراث جهانی با انجام فعالیت های آگاهی بخشی.
 • ترغیب کشور ها به امضای کنوانسیون میراث جهانی و حراست از میراث فرهنگی و طبیعی خود.
 • ترغیب دولت های عضو به ایجاد برنامه مدیریتی و سیستم های گزارش دهی دوره ای در خصوص برنامه حفاظت از میراث جهانی.
 • ارائه کمک های اضطراری برای سایت های میراث جهانی در معرض خطر فوری.
 • تشویق و مشارکت مردم محلی در حفظ میراث فرهنگی و طبیعی منطقه.

سایت ها ممکن است به عنوان معیار های فرهنگی، طبیعی و یا ادغامی از این دو باشد. تنوع لیست میراث جهانی یونیسکو (WHL ) بسیار گسترده است از “دیواره صخره مرجانی” ( Great Barrier Reef) در استرالیا که به عنوان بهشت زیر دریا شناخته شده و در سال 1981 به ثبت رسیده است تا راه آهن کوهستانی در کشور هند( Mountain Railways of India ) و آثارهای هنری و معماری منحصر به فرد آنتونی گائودی در اسپانیا (Antoni Gaudí ). همچنین می توان به آثار طبیعی مثل فلات های غربی نروژ ( West Norwegian Fjords – Geirangerfjord and Nærøyfjord ) و سایت های فرهنگی و طبیعی مثل جزیره سنت کیلدا ( St Kilda ) در بریتانیا ( سواحل اسکاتلند ) اشاره کرد.

بر اساس اهداف کنوانسیون میراث جهانی يونسکو، موارد زیر به عنوان میراث فرهنگی شناخته می شود.

 • آثار معماری، سازه های مجسمه سازی و نقاشی، عناصر یا سازه هایی با ماهیت باستان شناسی، کتیبه ها، سکونتگاه های غار نشینی و ترکیبی از این ویژگی ها، که از نظر تاریخ، هنر و علم از ارزش جهانی برجسته ای برخوردار باشد.
 • گروهی از عمارت ها و سکونتگاه هایی که جدا یا به هم چسبیده هستند و از لحاظ معماری یا با قرار گرفتن در کنار یک چشم انداز، از نظر تاریخی، هنر و دانش از ارزش جهانی برخوردار هستند.
 • آثار ساخته بشر و یا به صورت ترکیبی بشر ساز و طبیعی، مناطقی از جمله اماکن باستان شناسی که از لحاظ تاریخی، زیبایی، مردم شناسی دارای ارزش برجسته جهانی هستند.

بر اساس اهداف کنوانسيون، موارد زير به عنوان ميراث طبيعي در نظر گرفته ميشود.

 • سايت ها و پديده هاي طبيعي که متشکل از ويژگي هاي فيزيکي و بيولوژيکي بوده يا سايت هاي ديگر که از لحاظ زيبايي شناسي و علمي، از ارزش برجسته جهاني برخوردار مي باشند.
 • ساختارهای زمين شناسي، فيزيولوژيکي یا زيستگاه های گونه هاي مختلف جانوری و گیاهی در معرض انقراض بوده که از ديدگاه علمي و حفاظتي دارای ارزش جهاني برجسته ي می باشند.
 • اماکن طبيعي که داراي ويژگي ها و ارزش هاي برجسته جهاني از ديدگاه علم، حفاظت و زيبايي شناسي مي باشند.

برای قرار گرفتن در لیست میراث جهانی یونسکو، سایت ها می بایست از ارزش جهانی خاص و منحصر به فردی برخوردار باشند که این ارزشیابی از طریق 10 معیار انجام می شود. تا پايان سال 2004، ميراث جهاني بر اساس شش معيار فرهنگي و چهار معيار طبيعي انتخاب مي شدند که با تصويب اصلاحات انجام شده در کنوانسيون ميراث جهاني، فقط يک مجموعه متشکل از ده معيار( طبیعی و فرهنگی ) به منظور ارزشيابي مد نظر قرار گرفته است. برای این که یک سایت به ثبت جهانی برسد باید حداقل یکی از این 10 معیار را دارا باشد که اين معيارها، ابزار اصلي ارزشیابی ميراث می باشند و همچنين اين معيار ها به صورت مرتب، توسط کيمته کنوانسیون میراث جهانی بازنگري مي شود. تا اين تکامل مفهوم ميراث جهاني را به صورت کامل منعکس کند.

میدان نقش جهان3

در زیر به 10 معیار ارزشیابی یونسکو اشاره خواهیم کرد.

 1. نماينده شاهکار و نبوغ بشر باشد.
 2. نشاندهنده تبادل مهم ارزش هاي انساني در طي يک برهه زماني و يا يک منطقه فرهنگي خاص باشد. (پيشرفت در معماري، فناوري، هنرهاي تجسمي، طراحي و برنامه ريزي شهري).
 • گواهي منحصر به فرد و استثنايي از يک تمدن و فرهنگ موجود يا ناپديد شده در يک منطقه.
 1. يک اثر با معماري، تکنولوژيي و یا شهرسازي خاصی که نشان دهنده مرحله و بازه ي مهمي در تاريخ بشر است.
 2. مثال برجسته اي از شهرک هاي ساختماني سنتي که نشان دهنده استفاده انسان از زمين، دريا يا تعامل انسان با محيط زيست، که به عنوان فرهنگ شناخته شود.
 3. ارتباط مستقيم يا ملموس با وقايع سنتي زندگي، که نشان دهنده ايده ها، اعتقادات، آثار هنري و ادبي، که از اهميت جهاني برجسته اي برخوردار می باشد.
 • شامل پديده هاي طبيعي برجسته، زيبايي طبيعي استثنايي یا اهميت زيبايي شناسي باشد.
 • مکان هاي برجسته اي که نشانده مراحل اصلي تاريخ زمين است.
 1. مکان هاي برجسته ي که نشان دهنده فرايند هاي مهم زيست محيطي و زيست شناختي در جريان تکامل زمين، آب شيرين، اکوسيستم هاي ساحلي، دريايي، گياهي و جانوري باشد.
 2. مهمترين زيستگاه هاي طبيعي از لحاظ تنوع زيستي و همچنين زيستگاه هاي که داراي گونه هاي در حال انقراض است.

در ليست ميراث جهاني يونسکو، چين و ايتاليا با ثبت 55 اثر بیشترین اثر ثبت شده را دارا می باشند.

وضعیت و موقعیت ایران در یونیسکو

ايران در اين ليست داراي 22 آثار فرهنگي و 2 اثر طبيعي است که اولين اثر آن “چغازنبیل” که در سال 1979 به ثبت رسید و در ليست میراث جهانی قرار گرفت.

تخت جمشید

ميراث جهاني يونسکو در ايران

در زیر میراث جهانی ثبت شده ایران را به ترتیب سالهای ثبت میتوانید ملاحضه کنید.
 1. چغازنبيل، خوزستان، سال 1979
 2. پرسپوليس، فارس، سال 1979
 3. ميدان امام، اصفهان، سال 1979
 4. تخت سليمان، آذربايجان غربي، سال 2003
 5. بم و چشم انداز فرهنگي آن، کرمان، سال 2004
 6. پاسارگاد، فارس، سال 2004
 7. سلطانيه، زنجان، سال 2005
 8. بيستون، کرمانشاه، سال 2006
 9. مجموعه کليساي هاي ارامنه ايران، آذربايجان، سال 2008 ( اين کليسا ها شامل قره کليسا، سنت استپانوس، زور زور است)
 10. سازه هاي تاريخي آبي شوشتر، خوزستان، سال 2009
 11. مجموعه تاريخي بازار تبريز، آذربايجان شرقي، سال 2010
 12. زيارت گاه شيخ صفي الدين اردبيلي، اردبيل، سال 2010
 13. باغ هاي ايراني، سال 2011 ( اين مجموعه شامل باغ پاسارگارد، ارم، چهلستون، فين، عباس آباد، شازده، دولت آباد، پهلوان پور و اکبريه)
 14. مسجد جامع اصفهان، اصفهان، سال 2012
 15. گنبد قابوس، گلستان، سال 2012
 16. کاخ گلستان، تهران، سال 2013
 17. شهر سوخته، سيستان و بوچستان، سال 2014
 18. چشم انداز هاي فرهنگي ميمند، کرمان، سال 2015
 19. شوش، خوزستان، سال 2015
 20. قنات هاي ايراني، سال 2016
 21. شهر تاريخي يزد، يزد، سال 2017
 22. منظره باستان شناسي ساساني، فارس، سال 2018

ميراث طبيعي ايران

 1. کوير لوت، سال 2016
 2. جنگل هاي هيرکاني، 2019

 

 

در مقالات بعدی میتوانید توضیحات بخشهای دیگری از یونسکو را مطالعه کنید.

ارسال پاسخ