ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

انواع کلیسا ها

کلیسا ها اصلی ترین سمبل و نماد مذهب مسیحیت در تمام جهان هستند. با توجه به قدمت مذهب مسیحیت در ایران و پراکندگی مسیحیان در اقصی نقاط ایران، مسیحیت یکی از مهمترین اقلیت های مذهبی به شمار می رود. در طول تاریخ موجب بنای کلیساهای متعددی در کشورمان شده است که برخی از آنان شهرتی جهانی دارند.

برای کلیسا در زبان انگلیسی بسته به نوع بنا، نامگذاری های متفاوتی وجود دارد. مثلا برای کلیساهای کوچک که بیشتر محلی برای عبادت است نام Chapel، برای کلیسا های بزرگ نام Church و برای کلیسا های جامع نام Cathedral بکار برده میشود.

در خصوص کلیساهای جامع این موضوع حائز اهمیت است که کلیساهای جامع صرفا در نظام های اسقفی وجود دارد و این کلیساها محلی برای اقامت اسقف است و دفتر ایشان در این کلیسا وجود دارد. معمولا این کلیساها بزرگ و مجلل هستند ولی لازمه کلیساهای جامع، بزرگ بودن آن ها نیست و کلیسا جامع می تواند کوچک باشد.

 

برای گرداشگران داخلی هر کشوری همیشه بازدید از مکان های مقدس و عبادتگاه های اقلیت های مذهبی بسیار هیجان انگیز است.

این هیجان میتواند متاثر از دیدن نقاشی ها و مجسمه های داخلی بناها،. بازدید از ساختمان های بزرگ و مجلل یا ساختمان های عجیب و کهن در دل کوه و یا شنیدن اسم متفاوت از یک کلیسا و داستان های پشت این اسم باشد.

امروزه تعداد این کلیسا ها بالغ بر 600 عدد می باشد و با توجه وجود به سه شاخه مهم مذهب مسیحیت ( کاتولیک، ارتودکس، پروتستان) در کشورمان، کلیسا های بزرگ و کوچکی و حتی کلیساهای جامع به ثبت ملی رسیده اند که تعداد این آثار حدود 90 مورد است. کلیسا ها دارای یک ساختمان مشخص با یک ویژگی خاصی نیستند و آن ها در اندازه، نوع معماری و ساختار اصلی با یک دیگر تفاوت دارند.

در این مقاله قصد داریم با بیان تفاوت های بین کلیسا های این سه شاخه اصلی مذهب مسیحیت یعنی کاتولیک، ارتودکس و پروتستان، به بررسی بهترین، زیبا ترین و کهن ترین کلیسا های ایران می پردازیم.

کلیسای ارتودکس:

در کلیسای ارتودکس نیمکت یا صندلی برای افراد حاظر که مشغول راز و نیاز و عبادت هستند تعبه نشده است و حضار باید به صورت ایستاده مشغول عبادت شوند البته برای افراد ناتوان و سال خورده تعدادی نیمکت و صندلی وجود دارد در کلیسا های ارتدوکس به صورت معمول، پرده یا حائلی بین روحانیان و افراد در حال عبادت وجود دارد که معمولا در وسط تالار اصلی کشیده میشود یکی از بارز ترین ویژگی های کلیسای ارتدوکس تصاویر و نقاشی های زیبا از حضرت مسیح، حضرت مریم مقدس، قدیسان و فرشتگان است و وجود هرگونه مجسمه از حضرت مسیح و دیگر قدیسان  و حتی صلیبی که مجسمه حضرت مسیح در آن حک شده باشد، ممنوع است.

 

کلیسای کاتولیک:

شکل ساختمان ها اصلی و تالار اصلی کلیسای کاتولیک با کلیسای ارتودکس متفاوت است. یکی از مهمترین تفاوت ها بلامانع بودن وجود مجسمه در کلیسای کاتولیک است از این رو در کلیسا های کاتولیک معمولا مجسمه هایی از حضرت مسیح و دیگر قدیسان دیده میشود. یک دیگر از مهمترین تقاوت ها، وجود اتاقی برای اعتراف است که در ساختمان کلیسا های کاتولیک دیده میشود.

در کلیسا های بزرگ کاتولیک معمولا چندین محراب وجود دارد. از این رو امکان دارد چندین مراسم عشای ربانی (آیین مذهبی) در یک کلیسا به صورت همزمان انجام شود.

کلیسای پروتستان:

ساختمان کلیسای پروتستان نیز از لحاظ ساختاری ویژگی های خاصی دارد. در برخی از آنها صندلی برای نشستن حضار وجود دارد. اما در اکثر آنها اتاقکی برای اعتراف وجود ندارد.

حال فرصت آن رسیده که 7 کلیسای معروف ایران را با هم بشناسیم

قره کلیسا: کلیسای تادئوس مقدس

تادئوس یکی از حواریون حضرت مسیح به شمار می آید که برای تبلیغ دین مسیحیت به ارمنستان رفت. از این رو گروه های و افراد متعددی به دین مسیحیت روی آوردند. که یکی از مهمترین افراد دختر پادشاه وقت ارمنستان بود. بعد از مدتی سلطان وقت دستور کشتار همه افراد و آتش زدن کلیسا را داد. این کلیسا در طول تاریخ به دلایل مختلفی ویران و مجددا باز سازی شده است، از این رو به دلیل اهمیت تاریخ و دفن شدن یکی از حواریون مسیحی در این مکان، این کلیسا در سال 1334 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و در سال 2008 به علت اهمیت تاریخی، ویژگی های برجسته معماری و  ارزش های فرهنگی و تمدن آن دوره، در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. ارامنه بر این عقیده هستند که این کلیسا اولین کلیسایی می باشد که به دستور حواریون حضرت مسیح ساخته شده است. از این رو از اهمیت خاصی بین مسیحیان ارامنه و دیگر مسیحیان جهان برخوردار است.

 این کلیسا هر ساله در هفته اول مرداد ماه به مناسبت سالروز قتل تادئوس و پیروان آن، میزبان ارمنیان ایران و دیگر کشور های همسایه  میباشد و  در این تاریخ، بازدید برای غیر مسیحیان ممنوع است.

بهترین زمان بازدید از این کلیسا بسته به شرایط منطقه از ماه اردیبهشت تا مهر است.

ساعت مجاز به بازدید: زمستان 09:00 الی 17:00

(این مجموعه در تابستان تا ساعت 20 پذیرای مهمانان است.)

بهای بلیط: برای اتباع ایرانی 50000 ريال و برای اتباع خارجی 500000 ريال می باشد.

آدرس: آذربایجان غربی – چالدران – منطقه سیه چشمه – قره کلیسا

 

کلیسا وانک

یکی از بزرگترین وزیبا ترین کلیسا اصفهان و ایران است. برای بازدید از این اثر زیبا به محله ارامنه اصفهان یعنی محله جلفا باید رفت. در گذشته از این کلیسا با نام های سن سور و آمنا پرکچ یاد می شد.تاریخچه ساخت این کلیسای باشکوه به دوران شاه عباس دوم، زمانی که شاه عباس ارامنه را از شهر هایی که در مسیر سپاه عثمانی قرار داشت با خود به اصفهان آورد تا با آتش زدن آن شهر ها سرعت سپاه عثمانی را کاهش دهد، میرسد

طبق کتیبه های موجود بر سر در این کلیسا مدت زمان ساخت این کلیسا 10 سال بوده است. این اثر جزء آثار فهرست ثبت ملی ایران می باشد

 کلیسا دارای 2 گنبد است که گنبد اصلی آن شباهت زیادی به گنبد های معماری اسلامی دارد. نمای بیرونی کلیسا آجر کاری ساده شده است  ولی اوج زیبایی بنا نقاشی های بسیار زیبای سقف گنبد و دیواره های کلیساست که در داخل صحن اصلی با استفاده از رنگ روغن و طلا کاری توسط هنرمندان ارامنه نگاشته شده است.

تمامی نقاشی های گنبد  صحن اصلی از کتب مقدس الهام گرفته شده است که شامل نقاشی از داستان های خلقت آدم و حوا، حواریون حضرت مسیح و داستان های آن، فرشتگان، بهشت و جهنم و… است
در قسمت دیگر کلیسا، موزه و کتابخانه تاسیس شده است که در آن آثار و کتب خاص  و ارزشمندی نگهداری میشود. از میان آنها میتوان به مجموعه فرامینی که در طول تاریخ  (از دوره صفویه به بعد) پادشاهان وقت درخصوص ارامنه ایران صادر کرده اند اشاره کرد.

ساعت مجاز به بازدید: 08:30 الی 17:30

بهای بلیط: برای اتباع ایرانی 100،000ريال و برای اتباع خارجی 500،000 ريال می باشد.

آدرس: اصفهان – چهار راه حکیم نظامی – خیابان نظر شرقی – کوچه کلیسای وانک

کلیسای وانک

 

کلیسای سرکیس مقدس تهران

تهران شهری است که با قدم زدن در آن جاذبه های بسیار زیبا خواهید دید که هرکدام از آن ها در نوع خود منحصر به فرد و دارای ویژگی های خاصی هستند. کلیسای سرکیس مقدس را میتوان یکی از این جاذبه های نامید.

کلیسا سرکیس یا سارکیس مقدس که در قلب تهران قرار دارد با نمای سفید رنگ و ساختمان زیبا، ابهت، آرامش و شکوه خاصی به منطقه کریم خان زند افزوده است.

تاسیس این کلیسا به سال 1349 باز میگردد که با تاسیس این کلیسا مقر خلیفه گری ارامنه تهران که مسئولیت امور ارامنه تهران را برعهده دارند از کلیسای مریم مقدس به این کلیسا منتقل شد. جنگ تحمیلی عراق بر ایران و شرایط آب هوایی باعث ایجاد خساراتی بر بنای این ساختمان شد که با مرمت ساختمان همراه شد و در آخر با ایجاد ترک های در سقف که نشان دهنده ضعف تیر ها برای تحمل وزن گنبد بود، چهار ستون در زیر چهار طاقی گنبد ساختمان به بنا اضافه شد و از کلیسا در سال 1362 دوباره بازگشایی شد

این کلیسا بزرگ نماد ارامنه تهران است و به عنوان بزرگ ترین کلیسا تهران به شمار می آید. ساختار بنای این ساختمان، ساختاری شبیه کلیسای باسیلیکا است یعنی عناصر این ساختمان به گونه ی در کنار هم قرار گرفته اند که صلیب ایجاد کنند همچنین در محوطه بیرونی این کلیسا، سازه از جنس سنگ مرمر سفید که یادبود شهدا ارامنه 1915 میلادی (کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی ) است دیده میشود .

 ساعت مجاز به بازدید: همه روزه از ساعت 13 الی 16:30

*حتما قبل از بازدید با مسولین کلیسا هماهنگی لازم را انجام بدهید چون به دلیل اجرا مراسمات آیینی در این کلیسا، امکان بازدید برای غیر مسیحیان در شرایط خاص وجود دارد.

بهای بلیط: –

ادرس: تهران – خیابان کریم خان زند – ابتدای خیابان نجات الهی

 

کلیسا زور زور

یکی دیگر از کلیساهای ثبت جهانی یونسکو در ایران که زیر مجموعه کلیساهای آذربایجان است کلیسای زور زور ماکو می باشد که با وجود ساختار ساختمانی ساده بدلیل تاریخی غنی و با ارزشش جزو میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کلیسای زور زور در مکانی دور افتاده  و در روستای بارون، یکی از توابع شهر ماکو مشرف به دره ای قرار دارد که رود زیبای “زنگ مار” از آن عبور میکند.

همان طور که گفته شد پشت این بنایی ساده تاریخ شگرفی قرار دارد. این کلیسا توسط اسقف اعظم تادئوس مقدس ( قره کلیسا ) به نام زکریا ساخته شد تا یکی از مراکز تعلیمات دینی و فرهنگی مسحیت باشد. زمانی که پاپ کاتولیک تصمیم به تقبل رهبریت کلیساهای ارامنه را گرفت، زکریا اقدام به ساختن مراکز علمی و مذهبی زد. این اقدام باعث کاهش تنش‏ های موجود در منطقه شد. کلیسا “زور زور” از معروف ترین آن  کلیساها بود. یکی از برجسته ترین روحانیون تربیت یافته در این مرکز “هوانس زور زورتسی” بود که به مقامی برجسته در نزد پاپ رسید و شهرت جهانی یافت. با مرگ هوانس، آموزش در کلیسای زور زور متوقف شد و کلیسا به یک مرکز مذهبی تبدیل شد، ولی امروزه فقط یک جاذبه گردگشری به حساب می آید که با دیدن آن به تاریخ پیچیده آن دوران به رویم.

ساعت مجاز به بازدید: بازدید به صورت 24 ساعته انجام می شود.

بهای بلیط: –

آدرس : آذربایجان غربی – شهرستان ماکو – روستای بارون

کلیسا سنت استپانوس

کلیسا سنت استپانوس دومین کلیسا مهم ایران بعد از کلیسا مقدس قره کلیسا است. نام کلیسا برآمده از نام یکی از حواریون حضرت مسیح به نام “استفان” می باشد که اهمیت بسیار زیادی برای مسیحیان ایرانی و حتی جهانی به خصوص مسیحیان پیرو شاخه گریگوری ( پیروان گریگور روشنگر ) دارد. نام این کلیسا از نام “استفان مقدس” گرفته شده است. ایشان جزو اولین مبلغان مسیحیت و به گفته برخی تاریخ دانان اولین شهید راه مسیحیت است. کلیسا سنت اسپانوس در سال 2008 جزء میراث جهانی یونسکو در زیر مجموعه کلیسای های آذربایجان که شامل قره کلیسا، کلیسا سنت استپانوس و کلیسا زور زور ثبت شده است. عده ای معتقد اند که تاریخ ساخت کلیسا سنت استپانوس به سده 9 میلادی باز میگردد.

در حین مرمت بنای کلیسا در سال 1384 بقایا به جا ماننده از استخوان هایی در طاق کلیسا پیدا شد که که گفته میشود متعلق به یکی از حواریون می باشد و از طرف مقرر خلیفه گری ارامنه تهران و شمال ایران این استخوان هارا به جسد یحی بن زکریا نسبت می دهند.

این کلیسا در میان دژ مستحکمی در منطقه جلفا  در محلی که به نام قزل وانک ( صومعه سرخ) شهرت دارد، قرار گرفته و احداث شده است.

 در این کلیسا زیبایی های معماری بسیار زیادی وجود دارد که یکی از مهمترین آن گنبد 16 ضلعی کلیسا است که هر بازدید کننده را جذب خود میکند. از دیگر زیبایی های این مکان میتوان به نقاشی ها و مقرنس کاری های داخل صحن کلیسا که آرامش خاصی به این فضای مذهبی بخشیده است و برج ناقوس دو طبقه ی کلیسا که بر روی 4 ستونی که به طرح های فرشته ها، صلیب، ترنج، ستاره و گل هشت پر منقش شده اند، اشاره کرد .

ساعت مجاز بازدید: 09:00 الی 19:00

بهای بلیط: برای اتباع ایرانی 25000 ريال برای اتباع خارجی 150000ريال

آدرس: آذربایجان شرقی – 15 کیلومتریشمال غرب جلفا – جاده بازرگان – بیله سوار

 

 

کلیسای سورت گاراپت آبادان

کلیسای گاراپت یکی از کلیسای های تاسیس شده در دوران پهلوی (سال 1336) است که برای ارامنه ی آبادان تاسیس شده است. این کلیسا جزو 3 کلیسای موجود در آبادان در سال های قبل از جنگ می باشد که در دوران جنگ تحمیلی دو کلیسه دیگر تخریب شده و این کلیسا با مقداری مرمت به شکل کنونی خود در آمده است. این کلیسا در سال 1382 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

یکی از زیبایی های فرهنگی و دینی این کلیسا دیوار به دیورا بودن این کلیسا با مسجد امام موسی کاظم ( ع ) که به مسجد بهبهانی معروف است، می باشد . که این همجواری دین های مسیحیت و اسلام زیبایی خاصی به خیابان شهید طالقانی و شهر آبادان اضافه کرده است.

 بعد از جنگ تحمیلی و بازگشت تعداد بسیار کمی از ارامنه آبادان به شهر، این کلیسا از کاربرد دینی و مرکز مذهبی بودن خود خارج شد، و معدود مراسماتی در آن اجرا می شود که به صورت سالیانه تنها در جشن های کریسمس کلیسا توسط خانم “صوفی کاروازیان” ملقب به “مانوکیان” که تنها کلید دار کلیسا است بازگشایی می شود.

ساعت مجاز به بازدید: امکان بازدید با هماهنگی قبلی امکان پذیر است.

بهای بلیط: –

آدرس: استان خوزستان، شهر آبادان، ابتدای خیابان زند، جنب مسجد بهبهانی

کلیسای کانتور

کلیسای کانتور، که به نام برج ناقوص نیز شهرت دارد کلیسای سرخ رنگی است که در یکی از محله های قدیمی شهر قزوین بنا شده است.

کلیسا کانتور یکی از معدود کلیساهای مذهب ارتودکس در ایران می باشد که در جریان جنگ جهانی توسط روسی ها بنا گردید و از جنگ جهانی دوم باقی مانده است.

در این کلیسا یادگاری هایی از جنگ جهانی وجود دارد که میتوان به آرامگاه یک خلبان و یک مهندس روسی در گوشه ی از محوطه کلیسا اشاره کرد.

کلیسا دارای یک نقشه چهار ضلعی و دو گنبد است که یکی بر روی صحن و دیگری بر روی محراب کلیسا می باشد. این کلیسا دارای یک ورودی است که در دو طرف ورودی 2 صلیب روسی قرار دارد. در بالای محوطه ورودی، یک ناقوص خانه­ی 3 طبقه  با تاجی آبی رنگ به چشم می خورد.

امروزه این کلیسا کاربرد خود را به عنوان مرکزی برای ستایش و مراسمات مذهبی از دست داده است و فقط به عنوان یک جاذبه گردشگری به حساب می آید.

ساعت مجاز به بازدید: 09:00 الی 19:00

بهای بلیط: –

آدرس: قزوین – خیابان آیت الله طالقانی – خیابان دارایی

کلیسای کانتور

ارسال پاسخ