ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
موبایل*
 * ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرش شرایط استفاده از خدمات ما  و سیاست حفظ اسرار  است.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

کشور کنیا

کنیا کشوری با فرهنگ های گوناگون در شرق آفریقا و در کنار اقیانوس هند که از نظر وسعت در رتبه 47 ام در جهان و از نظر جمیعت در رتبه 34 ام قرار دارد کنیا با کشور های تانزانیا، اوگادا، سودان، اتیوپی و سومالی مرز مشترک دارد از این رو یکی از کشور های مهم شرق آفریقا به حساب می آید.

کنیا کشوری با  42 فرهنگ مختلف است که از این رو به این کشور کشوری با فرهنگ های مختلف میگویند. به همین علت آیین و رسومات مختلفی در این کشور اجرا میشود به علت همین تعدد فرهنگ این کشور فاقد لباس ملی است.
اقتصاد کشور کنیا بر پایه کشاورزی و گردشگری است و به علت داشتن طبیعت بکر و حیات وحش غنی گردشگران متعددی سالیانه به این کشور سفر میکنند. 

در این مقاله 7 جاذبه مهم از کنیا رو به شما معرفی خواهیم کرد .

    1. بیگ فایو حیات وحش آفریقا   (BIG 5)

    اصطلاح “BIG 5” به 5 پستاندار شاخص آفریقا گفته می شود که یکی از مهمترین اهداف گردشگرانیست که قصد بازدید از پارک های حیات وحش در آفریقا را دارند. گردشگران معمولا از سراسر جهان به آفریقا سفر می کنند تا با استفاده از تورهای سافاری موجود در آفریقا از این 5 حیوان بزرگ و شاخص آفریقا بازدید کنند. این 5 حیوان شامل شیر آفریقایی، کرگدن سیاه، پلنگ آفریقایی، فیل سیاه و بوفالو آفریقایی است که یکی از بزرگترین نمادهای کشوری( نماد برخی کشور های قاره آفریقا) به شمار می آید. به طوریکه تصاویر آن ها بر روی اسکناس های رایج آنها به چاپ رسیده است.

در زمان های گذشته استعمارگران آفریقا دست به شکار بی رویه پستانداران آفریقا زدند و بیشتر این گونه ها در خطر انقراض قرار گرفتند. به طور کلی جنگ بر سر عاج فیلها و قاچاق شاخ کرگدن و پوست پلنگ آفریقایی باعث شکار بسیار زیاد این گونه ها شد تا جایی که این شکارهای بی رویه باعث در خطر انقراض قرار گرفتن این حیوانات شده است.
بعد از آنکه مقامات آفریقایی تصمیم به تاسیس اولین پارک ملی زدند. تصمیماتی در خصوص حفظ حیات وحش و ممنوعیت هرگونه شکار در آفریقا گرفته شد.

حال به بررسی این 5 گونه جانوری می پردازیم.

فیل آفریقایی

یکی از پستانداران عظیم الجثه گیاه خوار به حساب می آیند فیل های آفریقایی به علت داشتن عاج هایی بزرگتر از فیل های آسیایی، ارزش بیشتری بین شکارچیان داشته اند و این موجب شکار بی رویه فیل ها در دوره استعمار گردید تا جایی که جمیعت فیل ها آفریقایی حدود 80 درصد کاهش پیدا کرد.
 این گونه، حیوانی با پوست ضخیم می باشد که با استفاده از صداهایی با فرکانس پایین بین خود ارتباط برقرار می کنند و در عین حالی که خود گیاه خوار هستند ولی بقای بسیاری از گونه های گیاهی در آفریقا مدیون این گونه حیوانات است زیرا دانه های گیاهان توسط فضولات این حیوان از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل می شود و رشد پیدا می کند.

کرگدن سیاه

یکی از مهمترین پستاندار این فهرست، کرگدن سیاه است که با وجود پوست سخت، محکم و غیر قابل نفوذ، با شکار بسیار زیادی همراه بوده است . شکار کرگدن برای تجارت شاخ آن بسیار بیشتر از 4 گونه دیگر انجام شده است حتی این مسئله باعث ترویج شکار با استفاده از تیر های سمی نیز می شد که این امر مرگی دردناک برای این گونه به همراه داشت.
این گونه دارای دو شاخ بزرگ بوده و از دید ضعیف اما شنوایی و حس بویایی قوی ای برخوردار است که تا حدی این دید ضعیف را جبران می کند. این دید ضعیف باعث شده است که در برخی موارد این گونه به درخت ها به عنوان گونه مهاجم خود حمله کنند. دو گونه کرگدن سفید و سیاه در آفریقا رویت می شود. خطر انقراض کرگدن سیاه بیشتر از کرگدن سفید می باشد.

بوفالو آفریقایی

این گونه از 4 گونه دیگر بیگ فایو کمتر در خطر انقراض هستند. بوفالو ها دارای 2 شاخ هستند و به صورت اجتماعی زندگی می کنند این گونه به هیچ عنوان رام نشده است و جزء گونه هایی به شمار می آیید که برای شکارچی ها و گونه های مهاجم خود بسیار خطرناک می باشند. حتی در برخی گزارشات دیده شده است تعداده زیادی از بوفالو ها به صورت گروهی به یکی از شکارچی خود حمله کرده  و باعث زخمی شدن شدید و حتی مرگ آن شده اند.

شیر آفریقایی

شیر آفریقایی اولین گربه سان این لیست به حساب می آید که بومی آفریقا و بخش کمی از هندوستان میباشد. شیرها منحصر به فردترین گربسان به حساب می آید که به صورت اجتماعی زندگی میکنند. شیر ها در رنگ یال با یک دیگر متفاوت هستند  بطوریکه هر چه یال تیره تر باشد سن و سال آن بیشتر است. شیر ها در دوران شکار به علت های مختلفی بین شکارچی ها محبوبیت بیشتری داشت و از این رو در خطر  انقراض بسیاری قرار گرفته است.

پلنگ آفریقایی

یکی از کوچکترین گونه ها  این لیست و یکی از تیز رو ترین آنها به حساب می آید که شب زی هستند به  دلیل این ویژگی ها به سختی قابل شکار بوده و در تور های سافاری یکی از گونه هایی هستند که به سختی قابل دیدن هستند و به آسانی با حس کردن هر گونه خطری در اطراف خود به سرعت فرار می کند.

 

2. قبایل ماسایی

ماسایی ها یکی از قبایل مهم بومی در آفریقا به شمار می آییند که به صورت نیمه عشایری زندگی می کنند. قبیله ای که اکنون با جمیعت حدودی 900000 نفر در  کنیا و شمال تانزانیا مستقر هستند یکی از قدیمی ترین قوم های آفریقایی به حساب می آیند که پیوند جدا ناپذیری با پارک های ملی و ذخایر بین الملی در این 2 کشور دارند. زبان مادری آن ها ماا (Maa  ) است و به اجبار دولت های کنیا و تانزانیا مجبور به ترک زندگی سنتی خود شده اند البته برخی از آداب و رسوم سنتی خود را به یادگار نگه داشته و حفظ کرده اند.

در زیر می خواهیم به تاریخ زیبای این قبایل و آداب و رسوم آن ها در گذشته بپردازیم.

طبق تاریخ شفاهی این قبیله، سر چشمه تاریخ قبایل ماسایی به جنوب رود نیل می رسد. که طبق شرایط، مجبور به مهاجرت به سمت جنوب کنیا و شما تانزانیا در دامنه کوه کلیمانجارو می شوند. این قوم به تک خدایی اعتقاد دارند و خدای آنهای ENGAI یا ENKAI نام دارد. آنها اعتقاد دارند که انکای، در آغاز یک انسان و مالک تمام گاو های جهان بوده با جدا شدن آسمان و زمین از هم او گاوها را برای ماسایی ها فرستاد تا برای زندگی آن ها برکتی عظیم باشد. آنها بر این باورند که تمام گاو های جهان برای این قوم  بوده و گاو برای آن ها موجودی پاک می باشد. برکت در زندگی آنها به تعداد فرزندان و گاوهایشان سنجیده می شود. ثروت مردمان این قبایل فرزندان و دام هایشان است. هر فرد در این قبیله دارای وظیفه ی خاصی است ولی این را در نظر داشته باشید که تمامی آنها جنگاوران و سلحشورانی بزرگ هستند که وظیفه محافظت از قبیله را بر عهده دارد.

کودکان در سن کودکی دام ها را به چرا می برند هنوز فرصتی برای انجام کارهای کودکی دارند. پایان تمامی پسر های این قبیله چیزی جزء جنگجو بودن نیست تا آن دوره آنها فرصتی برای کودکی خود دارند تا اینکه زمان مراسم “پسر بزرگ” ( Enkipaata ) فرا برسد. این جشن مرحله انتقال یک دوره سنی است که با آداب و رسوم خاصی انجام می شود. این مرحله، مرحله آغاز جنگجو شدن در قبیله است.

مرحله ی بعدی مراسم ختنه کردن ( Emuratta ) است. عقیده بر این است که با گذر از این مرحله گناهان گذشته پاک شده و مرحله جدیدی در زندگی آغاز می شود. در این مرحله مردان کوچک لباس سیاه به تن کرده و صورتشان را با خاک های سفید رنگ می آرایند در ادامه با انجام مرحله اصلاح و شروع جنگجو شدن( Eunoto ) آنان دیگر جزئی از جنگجو های مهم قبیله هستند سر هایشان توسط مادران تراشیده شده و اماده برای محافظت از قبیله می شوند.

زنان قبیله در قبایل ماسایی وظیفه اداره خانه، محافظت از فرزندان و پرورش آنها را بر عهده دارند. ساخت خانه نیز بر عهده زنان می باشد. در اقوام ماسایی، خانه با نام اینکاجیجیک ( Inkajijik ) شناخته میشود که بصورت دایره ای شکل بوده و از خار و خاشاک، چمن و چوب ساخته می شود  و دارای سوراخهایی بزرگ و کوچک بوده تا نور وارد خانه شود.

مردان وظیفه محافظت از قبیله را بر عهده دارند آنها روستای خود را در محوطه حصار مانندی به نام Enkang محصور می کنند که از خانواده و گاوهایشان در مقابل حیوانات وحشی محافظت کنند  و حتی آن ها در بعضی از مواقع با دم شیر نیز بازی می کنند این اصطلاح از آن جایی می آید که اگر شیری به گله گاو های آنها حمله کند آنها  شیر را شکار کرده و دم شیر را به گردن شکارچی آویزان می کنند. ( این مراسم در تاریخ گذشته ماسایی ها اجرا میشده است و اکنون آنها محافظان اصلی حیات وحش در آفریقا هستند).

ماسایی ها عاشق خواندن و رقصیدن هستند موسیقی ماسایی ریتم و هارمونی خاص دارد که توسط رهبر گروه موسیقی  اولارانیایی ( olaranyani ) خوانده می شود. جوانان قبیله با لباس محلی خود به خط شده و زنان در مقابل آن ها قرار می گیرد. با توجه به ریتم موسیقی، جوانان تک به تک یا دو نفره جلو می آیند و بلندترین پرش های خود را با قامت و پاهایی صاف انجام می دهند. آنها در حین پرش صدا هایی ایجاد می کند که از صدای گاو تقلید شده است. صلابت در حین پرش نشان از قدرت جنگجو را دارد از این رو هر چه قدرت بیشتری نشان دهند زنان جوان جذب آن ها می شود. در حین رقص ماسایی هیچ تماسی بین مردان و زنان برقرار نمی شود.

در قبایل ماسایی مردگان را دفن نمی کنند. آنها معتقد هستد خاکسپاری برای خاک ضرر دارد و بر این عقیده هستند که مرگ پایان مطلق است و هرکس که فوت کرده “سفر خود را به اتمام رسانده است”. از این رو آنها بدن مردگان خود را به خون یا چربی حیوانی آغشته می کنند در مکانی دور از روستا می گزارند تا خوراک حیوانات شود.

این آیین و مراسماتی بود که در گذشته در قبیله انجام می شد. فشار های دولت باعث شده است که بیشتر آیین ماسایی منسوخ شود آن ها تجارت قبلی خود را انجام نمی دهند و بیشتر به کشاورزی مشغول هستند و کودکان مشغول تحصیل در مدرسه های روستا شدند.
دولت همچنان برای حفظ صنعت گردشگری کمک های برای رهبران قبایل می کنند تا برخی روسمات به خوبی باقی بماند آنها دیگر شیر شکار نمی کند و افرادی از قبیله مامور هستند تا از این حیوانات محافظت کنند.

شما می توانید در سفر به کنیا با قبایل ماسایی از نزدیک آشنا شده و در برخی مراسمات آن ها شرکت کنید.

3. پارک ملی ماسایی مارا

بیشتر هدف گردشگران برای سفر به کشور های آفریقایی به خصوص کشور کنیا، بازدید از حیات حش خاص منطقه است که شامل  گونه های متعدد پرندگان و جانوران بوده و شانس بالایی برای بازدید از تمامی گونه های  بیگ فایو معروف قاره آفریقا را دارا می باشد.

یکی از معروف ترین پارک ها ملی که می توانید همه این ها رو کنار هم تجربه کنید پارک ملی ماسایی مارای کنیا است که در جنوب غربی کشور کنیا و در همسایگی کشور تانزانیا قرار دارد. این پارک متصل به پارک سرنگتی (Serengeti National Park ) تانزانیا است.

ماسایی مارا به علت دارابودن گونه های متعدد پرندگان، پستانداران و دیگر گونه های جانوری به شهرت جهانی رسیده است. شما می توانید در این پارک گونه های متعدد حیوانی از قبیل بیگ فایو حیات وحش جهان (شیر، پلنگ، بوفالو، فیل، کرگدن) که بیشتر در خطر انقراض هستند را مشاهده کنید. همچنین در این پارک شما می تواند گونه های متعددی از اسب های آبی، چیتا و 450 گونه متعدد از پرندگان را مشاهده کنید. همچنین می توانید از مهاجرت دسته های بزرگ زرافه، آهو و بوفالو وحشی که از پارک سرنگتی به سمت پارک ماسایی مارا حرکت میکنند دیدن کنید.

پارک ملی ماسایی مارا در حدود 270 کیلومتر با شهر نایروبی پایتخت کنیا فاصله دارد که در حدود 4 تا 5 ساعت مسافت زمینی و 40 تا 45 دقیقه مسافت هوایی میباشد. از شهر ناروک (Narok ) تا دروازه اصلی سکنانی ( Sekenani Gate ) جاده ای خاکی و نسبتا مناسبی می باشد.

با وجود گونه های بسیار زیاد جانوری و تعداد مناسب آنها، شما می تواند در تمامی ماه های سال از این تنوع زیستی دیدن کنید. ولی جولای تا اکتبر بهترین زمان برای بازدید از مهاجرت حیوانات، و  دسامبر تا فوریه به علت خشکی آب و هوا بهترین زمان برای مشاهده گربه سان است.

 

4. دریاچه ناکورو

کنیا دارای پارک حیات وحش بسیاری است در کنار ماسایی مارا، مهمترین پارک حیات وحش کنییا شما می توانید در سفری، خود را برای بازدید از دیگر پارک های حیات وحش آماده کنید.

 دریاچه ناکورو  را میتوان بعد از ماسایی مارا یکی از مهمترین پارک های حیات وحش کنیا نامید. این دریاچه وسعت چندان زیادی نسبت به پارک ملی ماسایی مارا ندارد و شما می توانید بیشتر وسعت پارک ملی ناکورو را در یک روز دیدن کنید. دریاچه و پارک ملی ناکورو میزبان حیات وحش گوناگونی است که اگر در فصل مناسب به این محل سفر کنید شانس مشاهده گونه های جانوری متعددی را خواهید داشت.

این دریاچه یکی از مهمترین زیستگاه های فلامینگو است که برای تغذیه جلبک های فراوان که در آب های کم عمق و گرم  وجود دارند به این مکان حجوم می برند.

یک دیگر از جاذبه های دیدنی این پارک ملی، وجود گونه های نادر و در معرض خطر، کرگدن سفید و سیاه می باشد که گردشگران فراوانی را به این منطقه رهسپار می کند.

این دریاچه در 160 کیلومتری پاتخت کنیا و در شمال شهر نایروبی قرار دارد. شما می توانید با استفاده از تورهای سافری موجود در پارک ملی از گونه های جانوری این منطقه دیدن کرده و با استفاده از قایق های موجود در دریاچه از تعداد زیادی از فلامیگوی موجود در دریاچه بازدید داشته باشید. در کنار این دریاچه و پارک ملی کمپ های فراوانی وجود دارد که شما می توانید برای اقامت درکنار این زیستگاه زیبا از آنها استفاده کنید.

 

5. دریاچه نایواشا

یکی دیگر از دریاچه های موجود در دره بزرگ ریفت کنیا، دریاچه نایواشا است که در اطراف آن پارک ملی نایواشا وجود دارد. این دریاچه آب شیرین در ارتفاع 1890 متری قرار دارد  و از یک اکوسیستم غنی حمایت می کند. عمق این دریاچه با توجه به فصلی بودن آن به صورت مداوم در حال تغییر است. قابل ذکر است که ارتفاع آب دریاچه در سال 1968 به بالاترین عمق خود یعنی 6 متر رسیده است اما در برهه ای از تاریخ، این دریاچه کاملا خشک شده است.

 ترکیبات زمین شناسی دریاچه و اطراف آن از سنگ های رسوبی و آتشفشانی تشکیل شده است. شما می توانید در نزدیکی سواحل از باتلاق های پاپیروس و سنبل های آبی بازدید نمایید. این دریاچه میزبان 450 گونه پرندگان، زرافه ها و گونه های در خطر انقراض همانند کرگدن، گورخر و اسب های آبی میباشد که می توانید از آنها دیدن کنید. شما متوانید علاوه بر این تنوع زیستی از مناظر زیبای کوه های آتشفشانی که در دریاچه به آن مشرف هستید بازدید کنید.

این دریاچه و همچون پارک ملی ناکورا در شامل غربی نایروبی در 100 کیلومتری شهر قرار دارد، شما می توانید در کمپ های مستقر در اطراف پارک اقامت کرده و با استفاده از تور های سافری از گونه های جانوری خاص منطقه دیدن کنید.

 

6. ویزا

طبق توافق انجام شده بین ایران و کشور کنیا، ویزا برای اتباع ایرانی در بدو ورود به فرودگاه نایروبی ( پایتخت کنیا ) قابل دریافت است. اما این کار توصیه نمیشود چون ممکن است به دلیل نقص در مدارک، اجازه ورود به کشور به شما داده نشود. شما میتوانید از سفارتخانه ی کنیا در تهران اقدام به دریافت ویزای توریستی کنیا کنید. برای اتباع ایرانی هزینه آن 50 دلار است و اگر قصد سفر به دیگر کشور های شرق آفریقا اوگاندا و رواندا را نیز دارید می توانید ویزای توریستی شرق آفریقا که هزینه آن 100 دلار است  را از آنجا دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز

  • تکمیل فرم درخواست ویزا ( میتوانید این فرم را از سفارت کنیا دریافت کنید)
  • یک قطعه عکس
  • اصل گذرنامه با 6 ماه اعتبار
  • فتوکپی صفحه اول گذرنامه
  • گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی
  • در لیست مدارک سفارت خانه زدن واکسن تب زرد و منژیت قید نشده است ولی امکان ایجاد مشکل در ورود در صورت نداشتن گواهینامه این واکسن ها وجود دارد.

مدت زمان پاسخ گویی سفارت معمولا یک هفته کاری می باشد.

آدرس سفارت: بلوار آفریقا – خیابان آرش غربی – بعد از پمپ بنزین جردن – پلاک 13

آدرس سایت: http://tehran.mfa.go.ke/

 

 

7. غذا های محلی

اوگالی (Ugali )

اوگالی را میتوان یکی از بهترین غذا های محلی کنیا نامید. اگر شما به کنیا سفر کنید نمی توانید در پیدا کردن و خوردن اوگالی موفق نشوید. مثل آن است که به پاریس بروید و برج ایفل را نبینید. ( مگر از قبل خودتان تصمیم داشته باشید) . اوگالی معمولا در بیشتر مناطق کنیا یافت میشود. کلمه اوگالی اصطلاحی در زبان بانتو ( Bantu ) می باشد.

اوگالی یک وعده غذایی آفریقایی است که با مخلوط کردن آرد ذرت با آب داغ به طور مدام، ساخته میشود. این مخلوط کردن تا زمانی ادامه می یابد تا به یک قوام خاصی  شبیه به خمیر برسیم همه این مراحل بر روی شعله انجام میشود.

 

نیاما چوما (Nyama choma )

نیاما چوما به معنی گوشت کباب شده به زبان سواحیلی( Swahili ) است که در بیشتر مناطق کنیا، در رستوران های شیک و هم در کنار خیابان یافت میشود. تاریخ نیاما کوما به قبایل ماسایی آن زمانی که این قوم این غذا را با جشن و آیین خاصی بر روی آتش مهیا میکرد بر میگردد. خوردن این غذا  را جزئی از فرهنگ کنیا می توان نامید.

ارسال پاسخ